I bezemisní ekonomika počítá s plynem, říká šéf Pražské plynárenské Pacovský

Plynaři zažívají dobré období, a to i navzdory ambiciózním klimatickým cílům, které si Západ klade. Podle Martina Pacovského z Pražské plynárenské a. s. je potenciálně dražší plyn cena za to, že budeme dýchat čistší vzduch. „Budoucnost zemního plynu není vůbec špatná, jeho spotřeba v následujících deseti letech poroste,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz

Ředitel Pražské plynárenské Martin Pacovský. | foto: Pražská plynárenská, a.s.

Dva měsíce stojíte v čele jedné z největší energetických firem v Česku. Jaké máte s Pražskou plynárenskou plány?
Chci z tradiční energetické firmy udělat něco jako štiku v rybníce a více se zaměřit na nové technologie a zelená řešení. Zkrátka abychom nebyli jenom tradiční dodavatel plynu a elektřiny. Pražskou plynárenskou vidím jako partnera pro celkové energetické řešení domácností, a to včetně fotovoltaik a tepelných čerpadel. PP by měla být víc brána jako dodavatel tepla. Naše dceřiná společnost Prometheus, která dodává kotle pro domácnosti, ale i bytové domy, má nyní 10 000 zákazníků. Do budoucna by mohla být i dodavatelem dalších moderních technologií.

Před několika lety se řešilo téma městského energetického holdingu, který by pod jednu střechu svedl městské firmy působící v energetice. V jaké fázi jsou tyto úvahy?
To je spíš otázka na město. Praha bude ale jednoznačně muset řešit vytápění. V éře nízkoemisní energetiky se určitě bude mluvit o tom, jak a z jakých zdrojů zajistit teplo pro pražské domácnosti. 

V rámci této diskuse se téma pražského energetického holdingu asi znovu otevře. Nicméně já hovořím za plynárnu. Naším cílem není řešit zásobování tepla celé Prahy, ale u menších projektů bychom měli být.

Máte konkrétní představu?
Třeba loni jsme s městkou částí Kbely realizovali projekt na společné komplexní provozování tepelného hospodářství. Myslím, že tohle bychom mohli dělat i s jinými městskými částmi.

Zdroj: idnes.cz

Aktuality